Chcesz więcej światła? Poświeć tam, gdzie najciemniej – w zamrożone, niechciane i wyparte. Z wyzwoloną z cienia energią pójdziesz tam, gdzie podpowiada wysłuchane, czujące serce.

 

Dziś odsłaniam nieco z tego, co słusznie zresztą, owiane jest mgłą tajemnicy w coachingowych sesjach oddechowych. Za chwilę przedstawię Ci jaka jest ich struktura, a w kolejnym artykule – tematyka dziesięciu spotkań. Odsłonię tylko tyle ile potrzeba, ile mentalnie każdy poszukujący rozwoju człowiek potrzebuje wiedzieć, żeby zaspokoić ciekawość swojego umysłu. O dobroczynnych i wręcz terapeutycznych skutkach tego rodzaju sesji piszę pod tym linkiem: http://mbladowska.pl/category/Coaching-Oddechu/

Wielu z moich Czytelników nadal „nie czuje o co w tym wszystkim chodzi”. Jak to technicznie wygląda i co konkretnie dzieje się podczas spotkań ze mną, w roli ‚Coacha Oddechu’? Dziś i w kolejnym artykule obszernie i od serca zaspokoję „ciekawskość”, ale… abyś konkretnie TY, zaspokoiła swoją transformującą- rozwojową  c i e k a w o ś ć  – i tak potrzebujesz „przyprowadzić samą siebie fizycznie” na sesję do mnie i rzeczywiście zacząć ich doświadczać (!).

Warto na początku zaznaczyć, że sesje oddechowe, które prowadzę to tzw. Coaching Oddechu i niewiele mają one wspólnego z Rebirthing’iem czy relaksacją (nie robimy nic na siłę, wręcz przeciwnie –  obserwujemy jaki jest oddech i podążamy za nim). To praca w podejściu coachingowym – a więc uwalniająca od początku do końca – uwalniająca Ciebie ku sobie (w przeciwieństwie do nieco uzależniającej pracy z autorytetem: psychologiem, psychoteraputą, mentorem, życiowym doradcą, wróżką…).
 

Tak więc dla tych, którzy coraz bardziej są prawdziwie ciekawi….
~~~CYKL 10-u, 2h Sesji Oddechowych „Przytomnego bycia z uczuciami” ~~~
… może wyglądać następująco:

Dziś przedstawię techniczną strukturę pojedynczej sesji, a za kilka dni, w kolejnym artykule, obiecane rozwojowe tematy przewodnie na pełen cykl.


Struktura pojedynczego spotkania składa się z trzech części

1. Pierwszy etap naszego spotkania to rozmowa trwająca ok. 30 min, podczas której będziesz w mojej wspierającej obecności, odkrywała:
– co AKTUALNIE (od ostatniej sesji) dzieje się w Twoim życiu, czemu chciałabyś dać swoją szczególną uwagę;
– jakie uczucia i przekonania „zabierają” Ciebie z danej sytuacji uniemożliwiając Ci wolność wyboru reagowania – odpowiadania na daną sytuację;
–  będziesz miała także możliwość przyjrzeć się temu głębiej – krok po kroku analizując co się w Tobie dzieje się w Tobie na poziomie oddechu, w ciele fizycznym i emocjonalnym;
– to jest też czas na świętowane – Twoich małych i dużych zmian w jakości bycia i działania;

Na tym wstępnym etapie mogę zaproponować Ci ‚rozgrzewkę’ przed sesją, ćwiczenia w ruchu, w zależności od tematu przewodniego danej sesji lub tematu, z którym przychodzisz.

W tym momencie kończy się etap rozmowy i „bycia w głowie”. Przechodzimy do meritum – sesji oddechowej, która jest niczym innym jak pogłębioną OBECNOŚCIĄ – nazywaną „świadomą obecnością”, „transformującą obecnością” , „przytomną obecnością w ciele z uczuciami”. Od teraz cała Twoja uwaga kieruje się najpierw do przestrzeni fizycznej obecności – do ciała, by poprzez sygnały płynące z ciała móc wejść do przestrzeni uczuć i emocji.
*

2. Kluczowy czas: Sesja Oddechowa trwająca 1,5h. Technicznie rzecz ujmując – poproszę Ciebie, abyś położył/a się na czas sesji. Tak, sesja oddechowa odbywa się w pozycji horyzontalnej, na wcześniej przygotowanym przeze mnie miękkim miejscu na podłodze. Po co? Po to tylko, żebyś mogła ‚puścić ciało’. Nie ma to nic wspólnego z Freud’owską kozetką. Brak konieczności utrzymywania i kontrolowania pozycji ciała, pozwoli Ci łatwiej wejść na głębszy poziom obecności. Pod koniec cyklu sesje wyglądają już nieco inaczej… są bardziej zbliżone do realnego życia – bez względu na pozycję ciała będziesz w głębokiej obecności w sobie (ze sobą i z otoczeniem). Ale nie uprzedzajmy faktów, do „zaawansowanej, świadomej obecności tzn. bycia w ciele z uczuciami poprzez oddech” trzeba praktyki w nieco laboratoryjnych warunkach, stąd na początek potrzebujesz komfortowej pozycji i wspierającej obecności Coacha Oddechu.
*

3. Ostatnie ok 10 min spotkania przeznaczamy na tzw. „zbieranie wglądów”. Otrzymasz przestrzeń na to, abyś mogła własnymi słowami zebrać i nazwać najważniejsze dla siebie przeżycia i odkrycia – wglądy doświadczone podczas danej sesji. Dostaniesz do swojej dyspozycji „Dzienniczek Cyklu 10 Sesji. Podróż w głąb siebie w ‚przytomnej obecności” (ręcznie robiony przez jedną z moich Klientek),  w którym będziesz mogła robić notatki z sesji, rysunki, mapę uczuć  z poszczególnych spotkań – Twoich spotkań obecnościowych  z samą sobą.

W kolejnym artykule przedstawię przykładowe rozłożenie tematów przewodnich na kolejne sesję, chociaż nie jest to obligatoryjne. Z każdą kolejną sesją oddechową będziesz czuła się wzmocniona w byciu obecną z uczuciami – później będziesz mogła praktykować swoje coraz bardziej świadome życie wszędzie: w metrze, w kolejce w sklepie, pijąc kawę, rozmawiając z partnerem, dzieckiem. Będziesz także coraz bardziej obecna, jak nigdy wcześniej, w najbardziej trudnych spotkaniach i relacjach.

Trochę tak jakbyś wychodziła z matrixa swoich schematów:  automatycznych reakcji, nadmiernych emocji lub każdorazowych zamrożeń, ucieczek  w” nieczucie”, które to wszystkie razem wywierają konkretne skutki na naszym zdrowiu, poczuciu szczęścia i dobrostanu w życiu. Zapraszam prosto z serca na tą wspólną pracę, a raczej wspólne bycie, które daje efekty nieporównywalne z innymi ‚technikami’. Sesja oddechowa to nie jednorazowe metody i eksperymenty. To bardziej świadome i wolne życie w sobie w życiu na zewnątrz. Drzwi otwierają się od środka. Teraz Twój ruch. Decyzja należy do Ciebie.

c.d.n.

Eckhart Tolle PL – Oddech

„Kiedy jesteś świadomy własnego oddechu, to to, czego jesteś naprawdę świadomy to Twoja świadomość świadomości. Wkroczyłeś w wymiar Obecności i otworzyła się w Twoim życiu Przestrzeń, tak więc w swoim codziennym życiu używaj oddechu. Nawet jeden jest w porządku. Wystarczy jeden”. 


*
Do zobaczenia!

Małgosia Bladowska-Wrzodak
Akredytowany Coach ICF
Associated Certified Coach (ACC)

Właścicielka Kobiecego Inkubatora
Tel. 505 252 022
Skype: mbladowska
FaceBook: https://www.facebook.com/mbladowska

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress